Jesteśmy w okresie wielkanocnym. Jest to radosny czas – wiosna budzi uśpioną przyrodę do życia. Wielkanoc to dobry czas, aby na chwilę odpocząć i zatrzymać się – spędzić miło czas z bliskimi. Wreszcie to czas refleksji i rozwoju duchowego. Jak świętują Polacy i Włosi? Czym charakteryzują się Święta w tych dwóch krajach?

 

Wielkanoc we Włoszech

 

Wielkanoc we Włoszech wygląda nieco inaczej niż u nas w Polsce. Włosi Wielkanoc często spędzają poza domem – wyjeżdżają na ten czas za miasto. Podejście Włochów do Świąt idealnie oddaje zdanie: “Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi” (Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz). Wielkanoc poprzedza 40 dni postu. Tydzień przed Wielkanocą w wielu miasteczkach (szczególnie tych mniejszych) odbywa się Misterium Męki Pańskiej j i procesje, które oczywiście “zabarwione” są niebanalnym ludowym kolorytem. 

 

Niedziela Wielkanocna

 

Ten dzień, tak jak u nas świętuje się głównie z rodziną. Pasqua to świąteczne śniadanie z bliskimi i obiad podczas, którego zazwyczaj podaje się jagnięcinę lub baraninę. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Włosi bardzo często mięso to sprowadzają na Święta właśnie z Polski.  Poza wspomnianym mięsem na stole pojawia się salami i jajka na twardo. Pierwsze danie to zazwyczaj rosół. Jak widać zwyczaje kulinarne są bardzo podobne do naszych z Polski.

 

Pasquetta – Wielkanocny poniedziałek

 

Ten dzień Włosi spędzają głównie na świeżym powietrzu. Popularne są wypady za miasto, spotkania z przyjaciółmi, znajomymi. Można to porównać do naszej majówki – gdzie chcemy jak najlepiej odpocząć w aktywny sposób poza domem.

 

Wielkanoc w Polsce – refleksyjny czas z rodziną…

 

Polacy mają bardzo rodzinne i duchowe podejście do Świąt Wielkanocnych. Zawsze kilka dni przed Wielkanocą w polskich domach rozpoczynają się porządki.  Wielki Czwartek (Triduum Paschalne), Wielki Piątek to czas dla ducha. Wiele rodzin udaje się do kościoła, by brać udział w nabożeństwach kościelnych. W sobotę tradycyjny spacer ze święconką do kościoła – wewnątrz koszyczka znajdują się świąteczne potrawy, które pojawią się na stole oraz pisanki pomalowane przez najmłodszych członków rodziny. Okres duchowego przygotowania Polaków do Świąt rozpoczyna się już Niedzielą Palmową, jest to symbol wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

 

Niedziela Wielkanocna

 

Dzień ten rozpoczyna świąteczne śniadanie w gronie najbliższej rodziny. Stół przykryty jest białym obrusem. Wśród potraw nie może zabraknąć: białej kiełbasy, szynek, jajek, baranka z cukru. Po śniadaniu dzieci szukają wielkanocnego zajączka, w którym ukryte są drobne upominki, zazwyczaj słodycze.

 

Poniedziałek Wielkanocny

 

Tradycja zwana Śmigus-dyngus poleca na wzajemnym oblewaniu się wodą. Jest to czas wzajemnej radości. Czas przeznacza się na rozmowy i spacery z rodziną.

 

Mimo kilku różnic – zarówno dla Włochów, jak i Polaków Wielkanoc jest czasem, który chcą oni przeznaczyć na wypoczynek, wzmacnianie relacji z bliskimi.

Bezpłatna wycena Twojego tłumaczenia w ciągu 1h!

Prześlij nam skany plików do tłumaczenia za pomocą specjalnego formularza w celu uzyskania wyceny.

BIURO TŁUMACZEŃ ITAL-POL

ul. Brzozowicka 110d/49
42-500 Będzin
ul. Reymonta 1a
78-320 Połczyn Zdrój
ul. Olsztyńska 3c/20
80-395 Gdańsk
tel: +48609300383
e-mail: info@ital-pol.info

Formularz Kontaktowy

2 + 3 =