1 sierpnia 2020 roku w życie weszły nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów w Polsce. Dzięki nim cały proces jest łatwiejszy, szybszy i tańszy. Co się zmieniło? Jak można zarejestrować jacht w Polsce?
Dotychczasowe regulacje związane z rejestracją jachtów przewidywały aż sześć różnych rejestrów. W każdym wypadku cała procedura, parametry jednostek podlegających wpisowi do rejestru, dokumenty i opłaty wyglądały inaczej. Niejednokrotnie rodziło to zamieszanie wśród właścicieli jachtów, którzy gubili się w gąszczu formalności. Nowe przepisy znacznie ułatwiły ten obowiązek.
Gdzie zarejestrować jacht?
Obowiązujące od sierpnia przepisy wprowadzają jeden ogólnopolski, prowadzony w formie elektronicznej, jawny rejestr dla wszystkich jednostek pływających do 24 metrów długości – REJA24. Obecnie jacht lub inną jednostkę pływającą można zarejestrować osobiście w starostwie powiatowym, właściwym polskim związku sportowym (Polskim Związku Żeglarskim) lub Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego. Możliwa jest także rejestracja online – w tej sytuacji należy założyć konto w systemie REJA24 (za pośrednictwem bezpłatnej platformy ePUAP), wypełnić wniosek, zeskanować i załączyć wymagane dokumenty, a następnie wydrukować zaświadczenie o złożeniu wniosku. Upoważnia ono do korzystania z jednostki przez trzydzieści dni – do tego czasu należy odebrać dokument rejestrowy w biurze Polskiego Związku Żeglarskiego lub wybranym urzędzie.
Jakie jednostki podlegają obowiązkowi rejestracji?
Obowiązkowi rejestracji podlegają jachty śródlądowe i morskie, o długości większej niż 7,5 metra i nieprzekraczającej 24 metrów, a także jachty o mocy mechanicznej większej niż 15 kW. Zarejestrować należy również jednostki, które używane są do żeglugi poza terytorium Polski, w tym także te poniżej 7,5 metra długości. Z obowiązku tego wyłączone są natomiast jednostki biorące udział wyłącznie w regatach i zawodach sportowych, jednostki napędzane jedynie siłą ludzkich mięśni (przykładowo kajaki, kanadyjki, rowery wodne) oraz deski surfingowe, windsurfingowe i inne podobne jednostki pływające.
Rejestracja jachtów w Polsce – korzyści dla armatorów
Nowe regulacje mają ułatwić rejestrację jachtów w Polsce i, co za tym idzie, zwiększyć atrakcyjność polskiej bandery. Do tej pory zdarzało się, że polscy armatorzy przenosili swoje jachty do rejestrów zagranicznych. Jasne przepisy i nieskomplikowana rejestracja, którą można załatwić nawet bez wychodzenia z domu, mają zatrzymać polskich właścicieli jachtów, a przede wszystkim zachęcić obcokrajowców do przenoszenia swoich jednostek pływających do polskiego rejestru. Trudnością, jaką mogą napotkać armatorzy, którzy chcą zarejestrować swój jacht w innym państwie, jest bariera językowa. W takiej sytuacji warto zdać się na usługi profesjonalnego biura tłumaczeń, jakim jest Biuro Tłumaczeń ITAL-POL. Katarzyna Balińska, tłumacz przysięgły, wykonująca tłumaczenia pisemne z języka polskiego na włoski i języka włoskiego na polski, świadczy usługi dla włoskich i polskich klientów, w tym także właścicieli jachtów. Dzięki temu mogą oni być pewni, że wszystkie dokumenty zostaną przetłumaczone bezbłędnie.
Bezpłatna wycena Twojego tłumaczenia w ciągu 1h!
Prześlij nam skany plików do tłumaczenia za pomocą specjalnego formularza w celu uzyskania wyceny.